Sign me up
Receive recipes, nutrition info,
menu ideas and more:

We pinky promise — your email address will never be shared with anyone else. privacy policy
Sign me up
    YouTube  Twitter  Pinterest
Eggs in Schools

Eggs as Meat Alternate

One large egg is credited as two meat/meat alternates in any reimbursable meal from breakfast to supper at a typical cost of less than $0.19 per serving.

  • This means that eggs fit into every meal pattern for a lower cost than other proteins, which can help offset the higher cost of other items like fresh fruits and vegetables.
  • Using recent bid awards, here’s how eggs compare to typical school breakfast items:
    • 1 hard-boiled egg = $0.19 (2 m/ma)
    • ¼ cup scrambled eggs = $0.19 (2 m/ma)
    • 1 oz. bowl pack cereal = $0.30 (1 grain)
    • Mini-pancakes = $0.40 - $0.50 (2 grains)

NOTE: Since meat/meat alternates are not required at breakfast, ½ a large egg can (or 1 oz. of eggs) count as a 1 oz. equivalent grain when served with a 1 oz. equivalent whole grain-rich choice. Eggs can also be an additional menu item, so long as other requirements are met, and the eggs are included in the nutritional analysis.

  • Using the USDA Average Price File for Processors for SY20171, here’s how eggs compare to equivalent servings of meat/meat alternates for school lunch, snack and supper:
    • ¼ cup scrambled eggs = $0.189 (2 m/ma)
    • 2.0 oz. diced chicken = $0.29 (2 m/ma)
    • 2.7 oz. beef crumbles = $0.51 (2 m/ma)
    • 4.0 oz. yogurt (regular) = $0.26 (1 m/ma)
    • 4.0 oz. yogurt (Greek) = $0.325 (1 m/ma)
    • 1.0 oz. cheese stick = $0.153 (1 m/ma)

References
1. USDA Food and Nutrition Service http://www.fns.usda.gov/fdd/processor-material-prices

Tags: Articles